Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Rejs med til verdens ende (Mit liv som missionspilot i Madagaskar)

OKT
10

Rejs med til verdens ende (Mit liv som missionspilot i Madagaskar)


Tirsdag d. 10. oktober 2023, kl. 19:00
Emmersbæk Kirke, Asger Højlundsvej, 9850 Hirtshals
Rejs med til verdens ende (Mit liv som missionspilot i Madagaskar)

Kenneth Pedersen fortæller om sin tid og sit arbejde som pilot for for organisationen Mission Aviation Fellowship (MAF). Han var sammen med sin familie udsendt til Madagaskar for organisationen i perioden 2018-2020.

MAF arbejder ud fra flybaser i 27 lande, hvorfra 123 fly flyver ud til isolerede egne af verden. 

MAF blev grundlagt for over 75 år siden af kristne piloter, der havde gjort tjeneste under 2. verdenskrig, som ønskede at bruge deres evner til at skabe fred fremfor krig. Siden har organisationen udviklet sig til verdens største humanitære flyselskab, som støtter udviklingsarbejde, sundhedsfremme, mission og nødhjælpsarbejde i verdens fattigste og mest utilgængelige områder. 

MAF Danmark er den danske afdeling af Mission Aviation Fellowship, og har til formål at indsamle midler til at drive det internationale hjælpearbejde, udsende medarbejdere til opgaver rundt om på MAF’s baser samt støtte op om arbejdet i forbøn og gennem informationsforedrag.

 Entre kr. 50.00. Billet kan købes på forhånd ved at klikke her eller kan købes på dagen ved indgangen.

Der serveres gratis kaffe og kage